Staňte se nizozemským občanem dříve prostřednictvím opčního řízení

Staňte se nizozemským občanem dříve prostřednictvím opčního řízení

Zůstáváte v Nizozemsku a moc se vám tam líbí. Možná budete chtít přijmout nizozemskou státní příslušnost. Je možné se stát Nizozemcem naturalizací nebo opcí. O nizozemskou státní příslušnost můžete požádat rychleji prostřednictvím opčního řízení; také náklady na tento postup jsou podstatně nižší. Na druhou stranu postup opce s sebou nese přísnější požadavky. V tomto blogu si můžete přečíst, zda tyto požadavky splňujete a jaké podpůrné dokumenty jsou nutné pro úspěšný výsledek.

Vzhledem ke složitosti řízení je vhodné najmout si právníka, který vás celým procesem provede a zaměří se na vaši konkrétní a individuální situaci. 

Podmínky

O nizozemskou státní příslušnost můžete požádat volitelně v následujících případech:

  • Jste plnoletí, narodili jste se v Nizozemsku a od narození žijete v Nizozemsku. Jste také držitelem platného povolení k pobytu.
  • Narodil jste se v Nizozemsku a nemáte žádnou státní příslušnost. Žijete v Nizozemsku s platným povolením k pobytu nejméně tři po sobě jdoucí roky.
  • V Nizozemsku žijete ode dne, kdy jste dosáhli čtyř let, vždy jste měli platné povolení k pobytu a stále jste držitelem platného povolení k pobytu.
  • Jste bývalým nizozemským státním příslušníkem a žijete v Nizozemsku alespoň jeden rok s platným povolením k trvalému nebo časově omezenému pobytu s jiným než dočasným účelem pobytu. Vezměte prosím na vědomí, že pokud byla vaše státní příslušnost někdy odebrána, protože jste se jí vzdali, nemůžete žádat o opci.
  • Jste vdaná za nizozemského státního příslušníka alespoň tři roky nebo máte registrované partnerství s nizozemským státním příslušníkem alespoň tři roky. Vaše manželství nebo registrované partnerství je nepřetržité se stejným nizozemským státním příslušníkem a žijete v Nizozemsku nepřetržitě s platným povolením k pobytu po dobu alespoň 15 let.
  • Je vám 65 let nebo více a žijete v Nizozemském království nepřetržitě alespoň 15 let s platným povolením k pobytu bezprostředně před potvrzením nabytí nizozemského občanství.

Pokud jste se narodili, adoptovali nebo oženili se před 1. lednem 1985, existují tři další samostatné případy, ve kterých můžete požádat o nizozemskou státní příslušnost podle možnosti:

  • Narodil jste se před 1. lednem 1985 holandské matce. Váš otec neměl v době vašeho narození nizozemskou státní příslušnost.
  • Jako nezletilý jste byl adoptován před 1. lednem 1985 ženou, která měla v té době nizozemskou státní příslušnost.

Před 1. lednem 1985 jste byla provdána za muže, který není Nizozemcem, a v důsledku toho jste ztratila nizozemskou státní příslušnost. Pokud jste se nedávno rozvedli, učiníte prohlášení o opci do jednoho roku od zániku manželství. K provedení tohoto prohlášení nemusíte mít bydliště v Nizozemsku.

Pokud nespadáte do žádné z výše uvedených kategorií, s největší pravděpodobností nemáte nárok na proces opce.

Žádost

Žádost o nizozemskou státní příslušnost se podává na magistrátu. K tomu musíte mít platný průkaz totožnosti a rodný list ze země vašeho původu. Musíte mít také platné povolení k pobytu nebo jiný doklad o zákonném pobytu. Na magistrátu musíte prohlásit, že prohlášení o závazku učiníte při ceremonii nabytí nizozemské státní příslušnosti. Tímto prohlašujete, že víte, že se na vás budou vztahovat i zákony Nizozemského království. Kromě toho se ve většině případů budete muset vzdát své současné státní příslušnosti, pokud nemůžete uplatnit důvod pro výjimku.

Kontakt

Máte otázky týkající se imigračního práva nebo byste chtěli, abychom vám dále pomohli s vaším opčním řízením? Pak neváhejte kontaktovat pana Aylina Selameta, právníka ve společnosti Law & More at aylin.selamet@lawandmore.nl nebo pan Ruby van Kersbergen, právník ve společnosti Law & More at ruby.van.kersbergen@lawandmore.nl nebo nám zavolejte na číslo +31 (0)40-3690680.

Law & More