Kontakt se svým dítětem během obrazu koronavirové krize

Kontakt s vaším dítětem během krize v Coroně

Nyní, když koronavirus vypukl také v Nizozemsku, obavy mnoha rodičů rostou. Jako rodič se nyní můžete setkat s několika otázkami. Je vaše dítě stále dovoleno jít ke svému bývalému? Dokážete udržet vaše dítě doma, i když by měl být o víkendu s mámou nebo tátou? Můžete požádat o návštěvu svých dětí, pokud si je váš bývalý partner chce nechat doma kvůli koronové krizi? To je samozřejmě velmi zvláštní situace pro všechny, které jsme nikdy předtím nezažili, a tak to přináší otázky pro nás všechny bez jasných odpovědí.

Zásada našeho práva spočívá v tom, že dítě a rodič mají právo se sdružovat. Proto jsou rodiče často vázáni dohodnutým kontaktním ujednáním. Nyní však žijeme ve výjimečných dobách. Nic takového jsme dosud nezažili, v důsledku čehož na výše uvedené otázky neexistují jednoznačná odpověď. Za současných okolností je důležité posoudit, co je pro vaše děti nejlepší, na základě přiměřenosti a spravedlnosti pro každou konkrétní situaci.

Co se stane, když bude v Nizozemsku oznámeno úplné uzamčení? Platí dohodnuté ujednání o kontaktu stále?

Odpověď na tuto otázku zatím není jasná. Když vezmeme Španělsko jako příklad, vidíme, že tam (navzdory blokování) je povoleno rodičům pokračovat v uplatňování kontaktního ujednání. Například je výslovně povoleno rodičům ve Španělsku, aby je vyzvedli nebo přivedli k druhému rodiči. V Nizozemsku v současné době neexistují žádná zvláštní pravidla týkající se kontaktních ujednání během koronaviru.

Je koronavirus platným důvodem, proč nedovolíte vašemu dítěti jít k druhému rodiči?

Podle pokynů RIVM by měl každý zůstat doma co nejvíce, vyhýbat se sociálním kontaktům a udržovat vzdálenost jeden a půl metru od ostatních. Je možné, že nechcete, aby vaše dítě chodilo k druhému rodiči, protože například byl ve vysoce rizikové oblasti nebo má povolání v oblasti zdravotnictví, což zvyšuje riziko, že se stane jeho / jej nakažené koronou.

Není však dovoleno používat koronavirus jako „omluvu“ bránící kontaktu mezi vašimi dětmi a druhým rodičem. I v této výjimečné situaci jste povinni co nejvíce podporovat kontakt mezi svými dětmi a druhým rodičem. Je však důležité, abyste se navzájem informovali, pokud například vaše děti vykazují příznaky nemoci. Pokud během tohoto zvláštního období nebudete moci vyzvednout a přivést děti, můžete se dočasně dohodnout na alternativních způsobech, jak umožnit kontakt co nejvíce. Například můžete myslet na rozsáhlý kontakt přes Skype nebo Facetime.

Co můžete dělat, když druhý rodič odmítne váš kontakt s vaším dítětem?

V tomto výjimečném období je obtížné vynutit kontaktní ujednání, pokud jsou v platnosti opatření RIVM. Proto je rozumné konzultovat s druhým rodičem a společně určit, co je nejlepší pro zdraví vašich dětí, ale také pro vaše zdraví. Pokud vám vzájemná konzultace nepomůže, můžete také zavolat na pomoc právníka. V takovém případě by za normálních okolností mohlo být zahájeno předběžné řízení za účelem vymáhání kontaktu prostřednictvím právníka. Otázkou však je, zda můžete za současných okolností zahájit postup v této věci. Během tohoto výjimečného období jsou soudy uzavřeny a řeší se pouze naléhavé případy. Jakmile budou opatření týkající se koronaviru zrušena a druhý rodič kontakt nadále zmaří, můžete k prosazení kontaktu zavolat právníka. Právníci Law & More vám může v tomto procesu pomoci! Během koronavirových opatření můžete také kontaktovat právníky společnosti Law & More na konzultaci s vaším bývalým partnerem. Naši právníci vám mohou zajistit, abyste společně se svým bývalým partnerem dosáhli smírného řešení.

Máte dotaz ohledně kontaktních podmínek s vaším dítětem nebo byste chtěli s bývalým partnerem konverzovat pod dohledem právníka s cílem dosáhnout smírného řešení? Neváhejte kontaktovat Law & More.

Law & More