Copyright: kdy je obsah veřejný?

Právo duševního vlastnictví se neustále vyvíjí a v nedávné době výrazně vzrostlo. To lze vidět mimo jiné v autorském zákoně. V současné době je téměř každý na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu nebo má svůj vlastní web. Lidé proto vytvářejí mnohem více obsahu než dříve, což je často publikováno veřejně. K porušování autorských práv navíc dochází mnohem častěji, než k nimž v minulosti došlo, například proto, že fotografie jsou publikovány bez povolení vlastníka nebo protože internet uživatelům usnadňuje přístup k nezákonnému obsahu.

Zveřejňování obsahu týkajícího se autorských práv hrála důležitou roli ve třech nedávných rozsudcích Soudního dvora Evropské unie. V těchto případech se diskutovalo o konceptu „zveřejňování obsahu“. Přesněji řečeno, bylo diskutováno, zda následující akce spadají do oblasti „zveřejňování“:

  • Publikování hypertextového odkazu na nelegálně publikované, únikové fotografie
  • Prodej multimediálních přehrávačů, které poskytují přístup k digitálnímu obsahu bez povolení držitelů práv s ohledem na tento obsah
  • Usnadnění systému, který uživatelům umožňuje sledovat a stahovat chráněná díla (The Pirate Bay)

V rámci autorského zákona

Podle názoru Účetního dvora by „zveřejňování“ nemělo být řešeno technicky, ale funkčně. Podle evropského soudce se odkazy na díla chráněná autorskými právy, která jsou uložena někde jinde, rovnají například poskytnutí nelegálně kopírovaného DVD.[1] V takových případech může dojít k porušení autorských práv. V rámci autorského práva proto vidíme vývoj, který se více zaměřuje na způsob, jakým spotřebitelé získávají přístup k obsahu.

Další informace: http://assets.budh.nl/advocatenblad/pdf/ab_10_2017.pdf

[1] Sanoma / GeenStijl: ECLI: EU: C: 2016: 644; BREIN / Filmspeler: ECLI: EU: C: 2017: 300; BREIN / Ziggo & XS4ALL: ECLI: EU: C: 2017: 456.

Law & More