Konflikt Tequily

Konflikt Tequily

Známý soudní proces z roku 2019 [1]: Mexický regulační orgán CRT (Consejo Regulador de Tequila) zahájil žalobu proti Heineken, která na svých lahvích Desperados uvedla slovo Tequila. Desperados patří do vybrané skupiny mezinárodních značek Heineken a podle sládka je „pivo s příchutí tequily“. Desperados se neprodává v Mexiku, ale prodává se v Nizozemsku, Španělsku, Německu, Francii, Polsku a dalších zemích. Podle společnosti Heineken obsahuje jejich aroma správnou tequilu, kterou kupují od mexických dodavatelů, kteří jsou členy CRT. Rovněž zajišťují, aby produkt plně vyhovoval všem pravidlům a požadavkům na označování. Podle CRT společnost Heineken porušuje pravidla určená k ochraně názvů místních produktů. CRT je přesvědčen, že Heinekenovo pivo s příchutí Teperily s desperadosem poškozuje dobré jméno tequily.

Konflikt Tequily

Ochutnávky

Podle ředitele CRT Ramona Gonzaleze Heineken tvrdí, že 75 procent příchuti je tequila, ale výzkum CRT a zdravotního střediska v Madridu naznačuje, že Desperados tequilu neobsahuje. Zdá se, že problém spočívá v množství zvýrazňovačů chuti přidaných do piva a v receptu, který se k němu používá. CRT v tomto postupu uvádí, že produkt Desperados nevyhovuje mexickým předpisům, které jsou vyžadovány pro všechny produkty obsahující tequilu. Tequila je chráněný zeměpisný název, což znamená, že pouze Tequila vyráběná společnostmi certifikovanými pro tento účel v Mexiku může být nazývána Tequila. Například agávy používané během destilace musí pocházet ze speciálně vybrané oblasti v Mexiku. Také 25 až 51 procent míchaného nápoje musí obsahovat tequilu, aby bylo na etiketě uvedeno jméno. CRT se mimo jiné domnívá, že spotřebitelé jsou uváděni v omyl, protože Heineken by budil dojem, že v pivu bude více tequily, než ve skutečnosti je.

Je pozoruhodné, že CRT čekala tak dlouho, než podnikla kroky. Desperados je na trhu od roku 1996. Podle Gonzaleza to bylo způsobeno právními náklady, protože se jedná o mezinárodní případ.

Ověření

Soudní dvůr rozhodl, že ačkoli se slovo „tequila“ objevuje na přední straně obalu a v reklamách Desperados, spotřebitelé stále pochopí, že Tequila se používá výhradně jako koření v Desperados a že procento Tequily je nízké. Podle soudu je tvrzení, že ve výrobku je Tequila, správné. Tequila, která byla přidána do Desperadosu, pochází také od výrobce schváleného společností CRT. Spotřebitel není rovněž uveden v omyl, protože podle okresního soudu je na etiketě na zadní straně láhve uvedeno „pivo ochucené tequilou“. Není však jasné, jaké procento tequily je obsaženo v Desperadosu. Z rozsudku soudu vyplývá, že CRT učinilo nejasné, že Tequila není používána v dostatečném množství, aby nápoji poskytla základní charakteristiku. Toto je kritická otázka za účelem určení, zda je specifikace povolena nebo zda je považována za zavádějící.

Proč investovat do čističky vzduchu?

V rozsudku ze dne 15. května 2019, ECLI:NL:RBAMS:2019:3564, Okresní soud sp. Amsterdam dospěl k závěru, že pohledávky CRT nelze postoupit na jednom ze základů stanovených CRT. Tvrzení byla zamítnuta. V důsledku tohoto výsledku bylo společnosti CRT nařízeno zaplatit společnosti Heineken právní náklady. I když Heineken tento případ vyhrál, označení na lahvích Desperado bylo upraveno. Tučně vytištěné „Tequila“ na přední straně štítku bylo nahrazeno nápisem „Ochuceno tequilou“.

V závěru

Pokud zjistíte, že vaši ochrannou známku používá nebo zaregistroval někdo jiný, musíte podniknout kroky. Šance na úspěch se snižuje, čím déle budete čekat na jednání. Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, kontaktujte nás. Máme správné právníky, kteří vás mohou radit a podporovat. Můžete si pomyslet na pomoc v případě porušení ochranné známky, vypracování licenční smlouvy, převod listiny nebo výběr názvu nebo loga ochranné známky.

[1] soud Amsterdam, 15 May 2019

ECLI: NL: RBAMS: 2019: 3564

Law & More