Převod podniku

Pokud plánujete převést společnost na někoho jiného nebo převzít společnost někoho jiného, ​​možná vás zajímá, zda se toto převzetí vztahuje i na zaměstnance. V závislosti na důvodu, proč je společnost převzata, a na způsobu, jakým se převzetí provádí, to může nebo nemusí být žádoucí. Je například část společnosti převzata společností, která má s takovými obchodními aktivitami málo zkušeností? V takovém případě může být v pořádku převzít specializované zaměstnance a umožnit jim pokračovat v jejich běžných činnostech. Na druhou stranu, došlo ke sloučení dvou podobných společností, aby se ušetřily náklady? Pak mohou být někteří zaměstnanci méně žádoucí, protože některé pozice již byly obsazeny a lze značně ušetřit také na mzdových nákladech. To, zda by zaměstnanci měli být převzati, závisí na použitelnosti nařízení o „převodu podniku“. V tomto článku vysvětlíme, kdy tomu tak je a jaké jsou důsledky.

Převod podniku

Kdy dochází k převodu podniku?

Dojde-li k převodu podniku, vyplývá to z § 7: 662 nizozemského občanského zákoníku. Tato část stanoví, že musí dojít k převodu v důsledku dohody, fúze nebo rozdělení hospodářské jednotky, která zachovává své identita. Ekonomická jednotka je „skupina organizovaných zdrojů určených k výkonu ekonomické činnosti, bez ohledu na to, zda je tato činnost ústřední nebo pomocná“. Jelikož se převzetí v praxi provádí různými způsoby, nenabízí tato právní definice jasný vodítko. Jeho výklad proto silně závisí na okolnostech případu.

Soudci jsou ve své interpretaci převodu podniku obecně poměrně širokí, protože náš právní systém přikládá ochraně zaměstnanců velký význam. Na základě stávající judikatury lze tedy dojít k závěru, že poslední věta „ekonomický subjekt, který si zachovává svoji identitu“ je nejdůležitější. Obvykle se jedná o trvalé převzetí části společnosti a souvisejících aktiv, obchodních jmen, správy a samozřejmě zaměstnanců. Pokud se jedná pouze o individuální aspekt, obvykle nedochází k převodu podniku, ledaže je tento aspekt rozhodující pro totožnost podniku.

Stručně řečeno, k převodu podniku obvykle dochází, jakmile převzetí zahrnuje úplnou část podniku s cílem vykonávat hospodářskou činnost, která se rovněž vyznačuje svou vlastní identitou, která je zachována i po převzetí. Převod podniku (jeho části), který nemá dočasný charakter, proto brzy představuje převod podniku. Případem, kdy výslovně nedochází k převodu podniku, je fúze akcií. V takovém případě zůstanou zaměstnanci ve službě stejné společnosti, protože dojde pouze ke změně identity akcionáře (akcionářů).

Důsledky převodu podniku

Pokud dojde k převodu podniku, jsou v zásadě převedeni všichni zaměstnanci, kteří tvoří součást hospodářské činnosti, za podmínek pracovní smlouvy a kolektivní smlouvy platné s předchozím zaměstnavatelem. Není proto nutné uzavírat novou pracovní smlouvu. To platí také v případě, že si strany nejsou vědomy uplatnění převodu podniku a pro zaměstnance, o nichž nabyvatel v době převzetí nevěděl. Nový zaměstnavatel nesmí propouštět zaměstnance z důvodu převodu podniku. Předchozí zaměstnavatel rovněž odpovídá vedle nového zaměstnavatele ještě jeden rok za plnění povinností vyplývajících z pracovní smlouvy, které vznikly před převodem podniku.

Ne všechny pracovní podmínky se přenášejí na nového zaměstnavatele. Důchodový systém je výjimkou. To znamená, že zaměstnavatel může na nové zaměstnance uplatnit stejný důchodový systém jako na své stávající zaměstnance, pokud je tento prohlášen včas pro převod. Tyto důsledky se vztahují na všechny zaměstnance, se kterými je převádějící společnost v době převodu v provozu. To platí také pro zaměstnance, kteří jsou nezpůsobilí k práci, nemocní nebo na dobu určitou. Pokud zaměstnanec nechce přestoupit do podniku, může výslovně prohlásit, že chce ukončit pracovní smlouvu. Po převodu společnosti je možné sjednat pracovní podmínky. Než to však bude možné, je třeba nejprve převést staré pracovní podmínky na nového zaměstnavatele.

Tento článek popisuje, že právní definice převodu podniku je v praxi splněna poměrně brzy a že to má zásadní důsledky, pokud jde o povinnosti vůči zaměstnancům podniku. Převodem podniku je zejména případ, kdy hospodářskou jednotku podniku převezme jiný na přechodnou dobu, čímž se zachová totožnost činnosti. V důsledku nařízení o převodu podniku musí převzatá osoba zaměstnat zaměstnance (části) převáděného podniku za podmínek zaměstnání, které se na ně již vztahovaly. Nový zaměstnavatel proto nemůže propouštět zaměstnance z důvodu převodu podniku. Chcete se dozvědět více o převodu podniku a zda se toto pravidlo vztahuje na vaše konkrétní podmínky? Pak prosím kontaktujte Law & More. Naši právníci se specializují na právo obchodních společností a pracovní právo a rádi vám pomohou!

Share
Law & More B.V.