Náhrada za poškození zpoždění letu

Náhrada za poškození zpoždění letu

Od roku 2009 v případě zpožděného letu již jako cestující nestojíte s prázdnými rukama. V rozsudku Sturgeon Soudní dvůr Evropské unie skutečně rozšířil povinnost leteckých společností zaplatit náhradu škody. Od té doby mohou cestující využívat výhody kompenzace nejen v případě zrušení, ale také v případě zpoždění letu. Soud rozhodl, že v obou případech mají letecké společnosti pouze a marže tři hodiny odchýlit se od původního plánu. Překročila dotyčná marže letecká společnost a do cíle dorazíte o více než tři hodiny? V takovém případě vám bude letecká společnost muset nahradit škodu způsobenou zpožděním.

Pokud však letecká společnost může prokázat, že není odpovědná za dané zpoždění, a tím prokázat existenci mimořádné okolnosti kterému nebylo možné se vyhnout, není povinen zaplatit náhradu za zpoždění delší než tři hodiny. Vzhledem k právní praxi jsou okolnosti zřídka mimořádné. To je pouze případ, pokud jde o:

  • velmi špatné povětrnostní podmínky (například bouře nebo náhlá sopečná erupce)
  • přírodní katastrofy
  • terorismus
  • nouzových situacích
  • neohlášené stávky (např. zaměstnanci letiště)

Soudní dvůr nepovažuje technické vady letadla za okolnost, kterou lze považovat za mimořádnou. Podle nizozemského soudu nejsou ani takové okolnosti pokryty stávkami vlastních zaměstnanců letecké společnosti. V takových případech máte jako cestující jednoduše nárok na náhradu škody.

Máte nárok na odškodnění a neexistují žádné výjimečné okolnosti?

V takovém případě vám musí letecká společnost vyplatit náhradu. Proto nemusíte souhlasit s jinou možnou alternativou, například s poukazem, který vám letecká společnost předloží. Za určitých okolností však máte také nárok na péči a / nebo ubytování a letecká společnost to musí usnadnit.

Výše náhrady se obecně může pohybovat od 125, - do 600, - EUR na cestujícího, v závislosti na délce letu a délce zpoždění. Za zpoždění letů kratších než 1500 km se můžete spolehnout na kompenzaci 250, - EUR. Pokud se jedná o lety mezi 1500 a 3500 km, lze za přiměřenou považovat náhradu ve výši 400, - EUR. Pokud letíte více než 3500 km, může vám kompenzace za více než tři hodiny zpoždění činit 600, - EUR.

A konečně, co se týče právě popsané náhrady, je pro vás jako cestujícího další důležitá podmínka. Ve skutečnosti máte nárok na náhradu škody způsobené zpožděním pouze v případě, že vaše zpoždění letu klesne Evropské nařízení 261/2004. To je případ, kdy se váš let odlétá ze země EU nebo když letíte do země v rámci EU s evropskou leteckou společností.

Máte zpoždění letu, chcete vědět, zda máte nárok na náhradu škody způsobené zpožděním nebo máte v úmyslu podniknout nějaké kroky proti letecké společnosti? Kontaktujte právníky na adrese Law & More. Naši právníci jsou odborníky v oblasti zpoždění poškození a rádi vám poskytnou radu.

Law & More